MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA

Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz , na pewno zajdziesz gdzie indziej

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-10-03 12:16:30

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 94.0.4606.71

2016 - Wieczór Literacki: PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO w Koszalinie

Krajowe Bractwo Literackie zaprasza na Wieczór Literacko - Muzyczny pt. "Przypieczętować Lato".

data: 26.09.2016
miejsce: Klub KSM "NASZ DOM" w Koszalinie, ul. Zwycięstwa
#
W programie:
- poezja i proza,
- muzyka
- smakołyki
- kiermasz literacki
#
Wystąpią m.in. Krystyna Pilecka, Roman Dopieralski, Władysław Andrzej Pitak, Jan Wiśniewski, Piotr Jerzy Kawa, Ludmiła Raźniak, Regina Adamowicz, Renia Wojniłowicz, Maria Rudecka, Grażyna Piekarewicz, Jan Lutobarski, Paweł Kamin, Mikołaj Kobus i inni

#

Muzyka: fragm. "Glorii" A. Vivaldiego (Propter magnam) w wykonaniu chórów Kanon, Canzona i Potik oraz  Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej  pod dyr. Radosława Wilkiewicza (nagranie z próby generalnej w dniu 26.08.2016 r. w Katedrze Koszalińskiej)~.



https://youtu.be/u71FowD8eII

@

Ogłoszenia w internecie i spot na telebimie koszalińskiego Ratusza sprawiły, że 26 września br o godz. 17 sala KSM NASZ DOM była wypełniona do ostatniego miejsca.

.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

05.jpg

.

Wieczór Literacko - Muzyczny pt. PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO rozpoczął Mikołaj Kobus, który zagaił uczestników harmonijkowym przebojem Beatlesów pt. Yesterday, a potem poleciały dwa bloki literackie, prowadzone przez Krystynę Pilecką i Jana Wiśniewskiego, przeplatane muzyką Mikołaja.
.

42.jpg

41.jpg

.

Offline

#2 2021-10-03 12:18:18

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 94.0.4606.71

Odp: 2016 - Wieczór Literacki: PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO w Koszalinie

W międzyczasie udało  mi się się wcisnąć w zaułek Wieczoru i ujawniłem treść przechwyconego przez pewien wywiad listu muzułmanki do męża na Zachodzie.
.

list  muzułmanki do męża
.
O,  mój  panie i  mężu,
zwracam się  dziś do ciebie,
jeśli  jesteś na Zachodzie
i  pozostajesz   tam żywy.
.
Jedz , upajaj się winem,
białymi  dziewicami,
Idź  za głosem Proroka
baw się całymi dniami.
.
Nasz   kraj w smutku i  ciemności.
Ukamienowane we śnie
Nie ujrzymy  swych radości.
Nie zbudzimy się  razem z dniem.
.
W podziemnych  naszych domach 
nie ma  już wody życia;
darem  jest   ona dla tych,
co  raj mają z jej picia.
.
Pragnę, choć woda   jest  wokół  mnie.
Pragnę  wody  wartko płynącej,
abym  zawsze była nad wodą,
serce mogła chłodzić pod słońcem.
.

44.jpg

.
Tutaj  śmierć  przyzywa każdego .
PÓJDŹCIE  woła  i  jesteś w klęku,
CHODŹCIE i szybko idziesz ku niej,
choć  serce twoje  drży ci  z  lęku.
.
Ona nie przyjdzie do tego,
kto  trwożnie do siebie wzywa.
I nie wysłucha biednego,
kto jej mocy nie ukrywa.
.
Chętniej niż starego  derwisza
syna  matce  biednej ucisza.
.
Z  tego świata  nikt nie  powraca.
Nikt nie powie, jacy są  zmarli
i czego oni  potrzebują.
.

43.jpg

.
Nie uspokoisz  żywych serc,
póki  nie powędrujesz tam,
dokąd  bracia twoi   poszli.
.
Jedz, upajaj się winem,
miłością  z dziewicami,
Idź za głosem Proroka
baw się całymi dniami.
.
Nie bój się wyroku śmierci
Niech serce twoje zapomni
bólu pogrzebowych pieśni ,
.
ciało włożą  w płótno  białe,
mirrą namaszczą ci głowę
zapachniesz  podziemnym rajem.
.
Dzisiaj baw się,  baw codziennie.
Na dyskotekach do woli
chrześcijańskie  nałożnice
krzyżowców  kuś  loverboyem.
.
Allach ich nie  wysłucha,
Ciebie w raju ugości,
bo  nie   jest  im już  dane
zabrać  tobie  radości
.
A z tych, które odejdą
żadna czysta  nie wróci.
.
(Władysław Pitak, 2016-07-02)

.
04.jpg
.

tekst: Władysław Andrzej Pitak
Foto:  Władysław Andrzej Pitak i Mikołaj Kobus

#


Uwaga: Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone. Foto-felieton stanowi jedność w treści i obrazie. Udostępnianie na forach społecznościowych dozwolone tylko w postaci opublikowanej przez autora .

Kopiowanie i udostępnianie pojedynczych zdjęć z własnym opisem, tylko za zgodą autora foto-felietonu. Wpisy gości - tylko w miejscach przeznaczonych na komentarze.

Offline

#3 2021-10-03 12:19:48

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 94.0.4606.71

Odp: 2016 - Wieczór Literacki: PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO w Koszalinie

Po odczytaniu poetyckiego "listu muzułmanki do męża", opowiedziałem o nietypowym spotkaniu kolegów z podwórka na wyspie w dużym mieście.

.
Chociaż było gorąco, rozmowa płynęła jak letnia, a nawet chłodna woda. Nietypowa to wyspa, bo życie na niej do dzisiaj turla się w modlitewnej ciszy, ukryte przed świecką ciekawością. Bolesław Leśmian napisałby zapewne , że jednak tętni tam jak w malinowym chruśniaku.

.


Lato między mostami

(z cyklu: Notatki ze starego plecaka)

autor: Władysław Andrzej Pitak   (Wrocław, 1964)


45.jpg


fragmenty opowiadania:

.
Wszedłem na  zielony most i po chwili znalazłem się na wyspie. Po lewej  duży gmach pod czwórką . Dalej, co kilka metrów , albo pomnik świętego, albo kaplica, dom biskupi, kilka kościołów i wreszcie ten dom z czerwonej cegły.
(...)
Rozglądałem się po oknach bacznie, jakbym chciał spotkać kogoś znajomego, ale okna były puste. No tak, przecież wszyscy wyjechali na wakacje.
Nagle poczułem na ramieniu czyjąś rękę. Odwróciłem się. Przede mną stał On .

(...)

On: Słuchaj - (przysunął się do mnie, jakby nie chciał, aby ktoś usłyszał tego, co powie ) powiedz mi szczerze, dlaczego rzuciłeś to wszystko?
Ja: (Cofnąłem się) Dlaczego rzuciłem? Wszyscy zadajecie mi to pytanie? Co was to obchodzi, dlaczego rzuciłem?! Dajcie mi raz z tym spokój! Zresztą ... sam nie wiem dlaczego. Nie chcę o tym mówić, rozumiesz ?!
- On: (nie dawał za wygraną) - Nie starczyło ci wytrwałości ?
- Ja: (Spojrzałem na niego niepewnie.) - Może ... ale nie tylko... Wytrwałości...
.

(Rozmowa urwała się. Szliśmy wolnym krokiem, odchodząc od budynku, coraz bliżej złotego mostu.)
- Ja:  Może wstąpimy gdzieś na kawę ? (zaproponowałem)
- On - Nie, raczej nie. Kawiarnia jest za mostem. Wiesz , jak na to patrzą ...  u nas? - (odpowiedział z lękiem w oczach i pokazał głową do tyłu.)

(...)

46.jpg

.

(Idąc , wymienialiśmy zdania na różne tematy: co w domu, co w mieście, co w świecie. Takie różne czyli nic. Między nami istniała już przepaść. Teraz należeliśmy do dwóch różnych światów.  W jego obecności , czułem się wyraźnie skrępowany. Doszliśmy do drugiego mostu. Za nim, po drugiej stronie rzeki - miasto, pełne gwaru, kawiarni, wieżowców i ludzi.)


- Ja:  Dziękuję ci za spotkanie (powiedziałem, siląc sie na serdeczność.)  Dalej już sam pójdę. Pozdrów moich ... dawnych kolegów.
- On:  Dobrze - (jakby nie obiecując, że to zrobi.)
- Ja:  Cześć !
- On:  Szczęść Boże   (zrobił nade mną znak krzyża).


47.jpg


Wszedłem na złoty most. Po kilku krokach zatrzymałem się. On  stał nieruchomo z ręką w znaku krzyża. Za nim , po wyspie przejechał czarny samochód z czarnymi firankami, do katedry szły dwie zakonnice, do seminarium wszedł jakiś starszy ksiądz w sutannie z fioletowymi wypustkami.

Na wyspie było cicho, modlitewnie, miłośnie, ale bez lubieżności. Kwiaty i  ludzie  stworzyli  tutaj  idyllę wyłączoną ze świata, ukrytą przed świecką ciekawością,  jak w malinowym chruśniaku. Podniosłem rękę na pożegnanie.


Jakaś dziewczyna szła w kierunku wyspy , uśmiechnęła się do mnie. Też uśmiechnąłem się ...  do siebie.

#


tekst: Władysław Andrzej Pitak
Foto:  Mikołaj Kobus

#


Uwaga: Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone. Foto-felieton stanowi jedność w treści i obrazie. Udostępnianie na forach społecznościowych dozwolone tylko w postaci opublikowanej przez autora .

Kopiowanie i udostępnianie pojedynczych zdjęć z własnym opisem, tylko za zgodą autora foto-felietonu. Wpisy gości - tylko w miejscach przeznaczonych na komentarze.

Offline

#4 2021-10-03 12:21:03

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 94.0.4606.71

Odp: 2016 - Wieczór Literacki: PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO w Koszalinie

.
09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

.
Ze swoimi utworami wystąpili m.in. Krystyna Pilecka, Roman Dopieralski , Władysław Andrzej Pitak, Jan Wiśniewski , Piotr Jerzy Kawa, Ludmiła Raźniak, Regina Adamowicz, Kazimierz Gałkowski, Maria Rudecka, Grażyna Piekarewicz, Jan Lutobarski, Stanislawa Schreuder, Paweł Kamin, Mikołaj Kobus .

.

06.jpg

08.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

.

tekst i foto: Władysław Andrzej Pitak


#


Uwaga: Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone. Foto-felieton stanowi jedność w treści i obrazie. Udostępnianie na forach społecznościowych dozwolone tylko w postaci opublikowanej przez autora .

Kopiowanie i udostępnianie pojedynczych zdjęć z własnym opisem, tylko za zgodą autora foto-felietonu.
.

Offline

#5 2021-10-03 12:22:08

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 94.0.4606.71

Odp: 2016 - Wieczór Literacki: PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO w Koszalinie

@

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

29.jpg

28.jpg

31.jpg

30.jpg

34.jpg


35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

48.jpg

49.jpg

50.jpg

.

tekst i foto: Władysław Andrzej Pitak


#


Uwaga: Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone. Foto-felieton stanowi jedność w treści i obrazie. Udostępnianie na forach społecznościowych dozwolone tylko w postaci opublikowanej przez autora .

Kopiowanie i udostępnianie pojedynczych zdjęć z własnym opisem, tylko za zgodą autora foto-felietonu.
.

Offline

#6 2021-10-03 12:23:03

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 94.0.4606.71

Odp: 2016 - Wieczór Literacki: PRZYPIECZĘTOWAĆ LATO w Koszalinie

@

50.jpg

51.jpg

52.jpg

54.jpg

55.jpg


56.jpg

36.jpg

57.jpg

58.jpg

59.jpg

60.jpg

.
Między blokami , ze swoimi felietonami wyjaśniającymi znaczenie odchodzącego lata, przeciskał się Roman Dopieralski, a następnie, ocieplony stertą jesiennych liści, tenże zapowiedział nieuniknioną zmianę pory roku.
.


32.jpg

33.jpg

39.jpg

40.jpg

53.jpg

.

tekst i foto: Władysław Andrzej Pitak


#


Uwaga: Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone. Foto-felieton stanowi jedność w treści i obrazie. Udostępnianie na forach społecznościowych dozwolone tylko w postaci opublikowanej przez autora .

Kopiowanie i udostępnianie pojedynczych zdjęć z własnym opisem, tylko za zgodą autora foto-felietonu.
.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
projectworld-official - amazingnewlife-rpg - thunderducks - emstories - nightliferp