MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA

Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz , na pewno zajdziesz gdzie indziej

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-11-14 13:00:15

Tatiana
Użytkownik
Dołączył: 2021-11-09
Liczba postów: 34
WindowsFirefox 94.0

21.10.2012.Ingres św.Jadwigi Królowej do Litwy. Autor: Władysław Pitak

.
Ingres św.Jadwigi Królowej do Litwy.

Autor: Władysław Pitak


Opis
Po raz pierwszy od wizyty wspominanej w zamierzchłych czasach przez Jana Długosza, powróciła na Litwę królowa Jadwiga.

W niedzielę 21 października 2012 r. nastąpiło uroczyste złożenie jej relikwii we franciszkańskim kościele w Wilnie. Uroczystość odbyła się dzięki staraniom wieloletniego wileńskiego duszpasterza, o. Marka Dettlaffa, który swym zapałem, modlitwą i pracą, przy współpracy z wieloma ludźmi dobrej woli, przywraca piękno kościoła na Piaskach (tak nazywano w Wilnie franciszkańską świątynię).

Niedzielnej liturgii przewodniczył J.Em. ks. kard. Audrys Juozas Bačkis, arcybiskup Wilna. Wraz z nim Mszę św. celebrował J. Eks. ks. abp Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, J. Eks. ks. bp Rimantas Norvila, ordynariusz wiłkowyski, o. Jacek Ciupiński, asystent generalny z Rzymu, Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, a także księża z Litwy i Polski z licznymi pielgrzymami.

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jadwigi zgromadziła tłumy wiernych (było ich ok. 1000). W czasie Mszy św. śpiew animowały dwie schole działające przy franciszkańskiej parafii wraz z panią organistką.

Liturgia sprawowana była po łacinie, choć niektóre jej fragmenty ks. Kardynał wypowiadał po polsku. Czytania w Liturgii Słowa odczytane były w języku litewskim, węgierskim i polskim. O. Marek Dettlaff powitał zebranych kilku językach (również po włosku i węgiersku).

https://www.youtube.com/watch?v=MyA5Qlri4sE


http://youtu.be/MyA5Qlri4sE


.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
shadowhuntersrpg - kod-transformice - piwko - js4054 - hodujweed