MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA

Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz , na pewno zajdziesz gdzie indziej

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2022-03-12 10:10:21

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 99.0.4844.51

Rzeczenica z tamtych lat - cz. I

.

Rzeczenica z tamtych lat - cz. I

18:11, 27.02.2020 | M.J

7967.jpg

Fotografia z Otwarcia MzDK LEŚNIK w Rzeczenicy 20.09.1970 r.

Niedawno miało w Rzeczenicy miejsce spotkanie najstarszych mieszkańców gminy. Zjechali się oni z całej okolicy, by powspominać dawne czasy. Jednym z nich jest Władysław Andrzej Pitak. Niegdyś kierował Międzyzakładowych Domem Kultury „Leśnik”. Dziś wciąż aktywny zawodowo i artystycznie Pitak opowiada nam o Rzeczenicy lat 60-tych i 70-tych.

- Rzeczenica - wieś gromadzka, później gminna leży w pow. człuchowskim . Znana była z inicjatyw społeczno–kulturalnych, dzięki którym powstał Międzyzakładowy Dom Kultury „LEŚNIK” , w którym znalazła również miejsce Biblioteka Gromadzka/Gminna. Placówka posiadała salę widowiskową z kabiną dla aparatury kinowej ,scenę z ekranem filmowym, kawiarnię, 2 sale prób – opowiada Władysław Pitak.
Rewolucję miało wywołać pojawienie się telewizji.

- Zanim uroczyście otwarto MzDK, przez wiele lat w szkole podstawowej działały zespoły artystyczne nauczycielski i dziecięce. Wiele zmieniło się w szkole po pojawieniu się pierwszego telewizora i drugiego telewizora w świetlicy Gminnej Spółdzielni. Dzieci z całej wsi ochoczo przybiegały by oglądać programy teleranka i bajki na dobranoc, a młodzież i dorośli chętnie spotykali się w świetlicy GS na teatrze Telewizji i i serialach filmowych – mówi Pitak.

Według Pitaka wiele działo się w Rzeczenicy już w latach 60-tych.

- Oprócz oglądania telewizji , szczególnie popularne były festyny, zabawy i bale w karnawale. Na ostatnim spotkaniu z seniorami w świetlicy OSP w Rzeczenicy na ekranie wyświetlane były fotografie z wielu imprez, spotkań i festynów – przypomina Władysław Pitak.

- W połowie lat 60-tych zaprzestał działalności amatorski teatr nauczycielski prowadzony przez Irenę Szymańską, a rozpoczął pracę teatrzyk uczniowski prowadzony przez Marię Wyrwicz, częściowo finansowany przez spółdzielnię uczniowską.
.
W czerwcu 1967 r. wystawiono sztukę „Księżniczka na ziarnku grochu”. Jedną z kilku księżniczek grała Justyna Szymańska, która po kilkudziesięciu latach napisała piękną książkę pt. „Czy jeszcze tu wrócę” o swoim rodzie i działaczach zasłużonych dla Rzeczenicy.

W kolejnych dniach będziemy publikować kolejny fragmenty rozmowy. Do kontaktu z nami poprzez nasz profil na facebooku bądź nr tel. 728 864 545 zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się z nami podzielić wspomnieniami z tamtych czasów – nie tylko w Rzeczenicy.

(M.J)

https://iczluchow.pl/pl/11_wiadomosci/6 … -cz-i.html
.

Offline

#2 2022-03-12 10:12:33

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 99.0.4844.51

Odp: Rzeczenica z tamtych lat - cz. I

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
margowyluzowani - cytadele - nostrolenka - motoceno - landpl