MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA

Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz , na pewno zajdziesz gdzie indziej

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2022-04-30 09:54:14

Walenty
Gość
WindowsChrome 100.0.4896.75

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę

.
access_time2013-06-06
HALINA SIENKIEWICZ-JAROSZ, DANUTA RYGLEWICZ
CZASOPISMO: "TERAPIA" NR 4 (286) 2013 STRONA 12-15


Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji (1). Zawroty głowy są przyczyną blisko 1,5% hospitalizacji, często z powodu faktu, że pojawiają się jako pierwszy objaw wielu schorzeń


(...)


Zawroty głowy są objawem subiektywnym, w praktyce skargi na „zawroty głowy” mogą oznaczać:


zawroty prawdziwe, czyli wrażenie wirowania odpowiadające tzw. zawrotom układowym, czyli „vertigo”;
uczucie niestabilności podłoża, falowania, które są traktowane jako zawroty tzw. nieukładowe i odpowiadają angielskiemu określeniu „dizziness”;
wielu chorych mianem zawrotów określa też niespecyficzne objawy, jak: wrażenie oszołomienia („lightheadness”), osłabienie oraz stan przedomdleniowy (2,3,6,7).


Konsekwencjami nawracających lub przewlekłych zawrotów głowy są:
(a) zwiększone ryzyko upadków i złamań,
(b) istotne pogorszenie jakości życia,
(c) zaburzenia lękowe i depresyjne oraz szereg innych problemów, niekiedy trudnych do oszacowania, jak absencja chorobowa czy utrata możliwości wykonywania zawodu.


Pacjenci z zawrotami głowy napadowymi, zwłaszcza o nieustalonej przyczynie, żyją w lęku przed ponownym pojawieniem się dolegliwości.


Tymczasem w populacji osób poniżej 65. roku życia jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy jest migrena przedsionkowa (ok. 10% w populacji ogólnej i ok. 20% w populacji < 65. roku życia) (5).
(...)
Postępowanie w ramach ostrego dyżuru, pogotowia, ale też często poradni, w przypadku pacjentów zgłaszających się z powodu zawrotów głowy, powinno zmierzać do wykluczenia przyczyn zagrażających życiu i wdrożenia odpowiedniego postępowania, jak również identyfikacji przyczyn przewlekłych nawracających zawrotów głowy. W przypadku chorych z nasilonymi nudnościami i wymiotami oraz z objawami lęku niezbędne jest włączenie odpowiedniego leczenia objawowego.
(...)
2043,794,530


Podsumowanie
Zawroty głowy są bardzo częstym objawem wśród pacjentów zgłaszających się do Izby Przyjęć. Lekarze konsultujący chorych z zawrotami głowy powinni w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny zagrażające życiu, w tym zaburzenia rytmu serca, guzy, udary mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jak również zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe.


W wielu przypadkach konieczne jest pilne wdrożenie leczenia objawowego w celu zapobiegania wtórnym powikłaniom.

więcej >>>
https://neurologia.esculap.com/case/130 … -na-dyurze

.

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
zarazeniepbfpl - landpl - cytadele - yourownstory - nostrolenka