MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA

Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz , na pewno zajdziesz gdzie indziej

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-02-12 14:36:34

poezja
Użytkownik
Dołączył: 2021-01-13
Liczba postów: 14
WindowsChrome 88.0.4324.150

1792 - 1958 Dwie premiery "Parad" Jana Potockiego


.
"Nieprawdopodobny Potocki", jak nazwał autora "Parad" Czesław Miłosz, ma w historii literatury polskiej własną legendę - kosmopolitycznego arystokraty i ekscentryka, wiodącego życie barwne i awanturnicze, zakończone samobójczym strzałem z pistoletu naładowanego srebrną kulą.

Trwałą sławę przyniósł mu "Rękopis znaleziony w Saragossie", fantastyczno-filozoficzna powieść pisana po francusku, jak wszystkie jego dzieła.

Jan Potocki (1761-1815), urodzony w Pikowie na Podolu, zmarł śmiercią samobójczą 23 grudnia 1815 roku w Uładówce koło Pikowa. Potocki to pierwszy polski archeolog, badacz starożytności słowiańskich. Wychowany we Francji i Szwajcarii, mówił płynnie ośmioma językami.


Jan_Potocki_%281761-1815%29.jpg


Studiował w wiedeńskiej Akademii Inżynierii Wojskowej i otrzymał stopień oficerski. Na Morzu Śródziemnym walczył z piratami zagrażającymi bezpieczeństwu Malty. We Włoszech badał ślady wpływów arabskich, w Turcji zachwycał się orientalnym trybem życia, w Grecji obserwował narastanie buntu przeciwko dominacji tureckiej.

Przez całe życie podróżował - do Egiptu, Holandii, Hiszpanii i Maroka, dolnej Saksonii i na Kaukaz, wreszcie do Mongolii, bo nie udało mu się dojechać do Chin.

Ożeniony z księżniczką Lubomirską, mając widoki na świetną karierę, wycofał się w świat książek, a za swe główne zadanie uznał badania nad pierwotnymi dziejami Słowiańszczyzny.

Penetrował biblioteki, głównie w Paryżu, ogłaszał grube tomy komentowanych wyciągów ze źródeł.

Nie był jednak odludkiem, interesowały go bieżące wydarzenia, również polityczne. Jako poseł na Sejm Czteroletni wspierał poczynania stronnictwa reform, założył w Warszawie własną drukarnię, pisał i wydawał śmiałe polemiki, memoriały, pamflety.

Walczył jako ochotnik w wojnie polsko-rosyjskiej. Po krótkiej kampanii, gdy król przystąpił do Targowicy, a wojsko złożyło broń, Jan Potocki przybył do Łańcuta, gdzie przebywała jego żona.

Ku uciesze gości bawiących latem 1792 roku w rezydencji teściowej, księżnej marszałkowej Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej, napisał i wystawił "Parady".

Jedyną rolę kobiecą grała jego piękna bratowa Anna Teofila, hrabina Sewerynowa z książąt Sapiehów Potocka, której zadedykował te "dramatyczne ekstrawagancje", rok później wydane drukiem w mikroskopijnym nakładzie, w edycji prywatnej.

Nieliczne egzemplarze, które trafiły do zbiorów publicznych, spoczywały długie lata w bibliotekach. Dopiero w 1958 r. "Dialog" opublikował polski przekład "Parad" i w tym samym roku wystawił je Teatr Dramatyczny w reżyserii Ewy Bonackiej, z Barbarą Krafftówną i Wiesławem Gołasem w rolach Zerzabelli i Gila.


IT_AF_5751.jpg

Entuzjastycznie przyjęty warszawski spektakl zaprezentowano w 1959 r. na Festiwalu Teatru Narodów w Paryżu. Później "Parady" święciły triumfy na wielu polskich scenach.


it_t_126690.jpg

Wiesław Gołas, Wojciech Pokora. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.



Oszczędna dekoracja, podobnie jak w pierwszej powojennej inscenizacji "Parad" w Teatrze Dramatycznym, składa się z podestu z ledwie zasugerowanymi w tle atrybutami kolejnych miejsc w akcji.

it_t_126691.jpg

Wojciech Pokora, Barbara Krafftówna, Jerzy Magórski. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.



Wspaniałe, pełne fantazji i pikanterii kostiumy jak w klasycznej commedii dell'arte, potęgują wyrazistość gry. Dla wykonawców "Parady" stanowią wspaniałą okazję do zaprezentowania pełnej gamy środków aktorskich. Są jedynym w swoim rodzaju sprawdzianem kondycji, umiejętności improwizacji".


it_t_126692.jpg

Witold Skaruch, Wojciech Pokora, Barbara Krafftówna, Jerzy Magórski. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.



"Parady" składają się z sześciu miniatur scenicznych, w których występują charakterystyczne dla gatunku postaci.

Bohaterem pierwszej pt. "Gil zakochany" jest może niezbyt rozgarnięty sługa, za to pełen zdrowego rozsądku, prostoduszny, lecz na swój sposób przebiegły. Gil zakochuje się w panience Zerzabelli, choć jak sam stwierdza, w pannie dobrze urodzonej "właściwie powinien się był zakochać pan Leander". Romans toczy się jednak wbrew tradycji i logice, ujawniając przewrotność i skłonność do ironii autora "Parad".

it_t_126693.jpg

Witold Skaruch, Wojciech Pokora, Barbara Krafftówna, Jerzy Magórski. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.



Scenka następna, "Kalendarz starych mężów", nosi podtytuł "Parodia przepierzenia (z teatru pani de Genlis)" i jest bezlitosną parodią sztuk stanowiących żelazny repertuar łańcuckiego teatru - poczciwych jednoaktówek trzeciorzędnej, ale niebywale popularnej autorki.


it_t_126694.jpg

Wiesław Gołas, Wojciech Pokora, Barbara Krafftówna. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.


W miniscence "Podróż Kasandra do Indii" pojawia się kolejna charakterystyczna postać "Parad" - zacny wytwórca serów, który podróżując do wyimaginowanych Indii Wschodnio-Zachodnich objeżdża paryskie przedmieścia.


it_t_126695.jpg

Barbara Krafftówna. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.



Ten sam bohater, pocieszny i ograniczony mieszczuch, jest przedmiotem kpin w kolejnych jednoaktówkach. "Kasander aktorem" to parodia klasycznych konwencji teatralnych.


it_t_126696.jpg

Wiesław Gołas, Wojciech Pokora. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.



W historyjce "Kasander literatem" bohater stylizuje się na patrona piśmiennictwa, ogłasza konkurs literacki z nagrodą w postaci własnej córki.


it_t_126701.jpg

Jerzy Magórski. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.


Wreszcie, w jednoaktówce "Kasander demokratą", wkracza na drogę kariery politycznej, równie podejrzanej i niedorzecznej jak on w swych kolejnych wcieleniach.


it_t_126722.jpg

Wiesław Gołas. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.

#

Jan Potocki   Parady
Utwór      Parady (Jan Potocki)
miejsce premiery   Teatr Dramatyczny, Warszawa
data premiery     29 listopada 1958
reżyseria   Ewa Bonacka
przekład   Józef Modrzejewski
oprawa plastyczna    Władysław Daszewski
muzyka   Witold Rudziński
pantomima    Witold Borkowski
asystent scenografa    Irena BurkeAniela Wojciechowska





Obsada

it_t_126723.jpg

Wiesław Gołas. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.


Aktor                Wojciech Pokora
Ojciec aktora     Witold Skaruch, Janusz Zlamal, Józef Nowak
Zerzabella         Barbara Krafftówna
Kasander          Jerzy Magórski,  Zdzisław Leśniak
Gil                   Wiesław Gołas
Leander            Wojciech Pokora
Doktór             Witold Skaruch,  Janusz Zlamal,  Józef Nowak
Pirat 1              Ryszard Szczyciński
Pirat 2              Maciej Zaremba

it_t_126730.jpg

Wojciech Pokora. Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek.

#

it_t_126747.jpg


stoją od lewej: XX, Marian Meller, Ewa Bonacka, Władysław Daszewski, XX siedzą: Witold Skaruch, Wiesław Gołas, Wojciech Pokora, Barbara Krafftówna, Jerzy Magórski Z realizacji: Parady, 29 listopada 1958 - Teatr Dramatyczny (Warszawa). Fot. Myszkowski Franciszek. 

#

Pobrano dnia 10-01-2021  ze strony:   http://www.encyklopediateatru.pl/przeds … 09/parady#
.

Wiadomość dodana po 01 min 29 s:
.
http://www.pitak.mojeforum.net/viewtopic.php?id=42
.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
petanque - nlw - anihilacja - invalid-soldiers - bolek-i-key-poza-sm