MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA

Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz , na pewno zajdziesz gdzie indziej

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-02-17 15:35:05

artysta
Administrator
Dołączył: 2019-11-21
Liczba postów: 185
WindowsChrome 88.0.4324.150

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?

.

(Autor: Władysław Pitak-logopeda, muzykoterapeuta)

Dobrym lekarstwem usuwającym napięcia określonych grup mięśni, naczyń krwionośnych i układu nerwowego są techniki relaksacyjne, czyli metody odprężania organizmu, przy jednoczesnym świadomym obniżaniu aktywności myślowej.

           Relaks połączony z ćwiczeniami oddechowymi oraz pewnymi elementami autosugestii już od dawna uważany był za cenną metodę psychoterapeutyczną. Interesowali się nim lekarze i psycholodzy, a w niektórych klinikach była to jedna z metod zapobiegania nerwicom, chorobie wieńcowej, wrzodowej i nadciśnieniu.

Galos135.jpg


          Jak zwalczać własny lęk i niepokój ?

          Jak nauczyć się stanów wewnętrznego odprężenia i spokoju ?

         Jak tworzyć pozytywny i dojrzały obraz siebie ?

Trzeba nauczyć się relaksu.

          Co to jest relaks ?

          Najogólniej słowem tym określamy stan lub czynności, w których dominuje odpoczynek, odprężenie i zwolnienie psychofizyczne.

          Generalnym warunkiem dojścia do zdolności sterowania sobą jest nauczenie się relaksu oraz autogenii. Taki stan likwiduje niepokój, lęk i sprawia uczucie spokoju i pewności, budzi aktywność i satysfakcję z życia i twórczego działania.


Galos120.jpg


            Dominującymi w praktyce relaksacyjnej są:

1. Relaks progresywny Jacobsona

2. Trening autogenny Schultza

           Pierwszy jest metodą doprowadzającą do redukcji napięcia mięśnia lub grup mięśni oraz części motorycznych układu nerwowego.

           Drugi jest metodą na osiągnięcie samoodprężenia i koncentracji. Stosowanie prostych formuł autosugestii wywołuje nawet trwałe  zmiany o charakterze fizjologiczno-morfologicznym.


Galos144.jpg


          1. Relaks progresywny  Jacobsona

Trening polega na wykonywaniu określonych, celowych ruchów rękami, nogami , tułowiem i twarzą, po to , aby napinać i rozluźniać określone grupy mięśni organizmu. Napinanie i rozluźnianie służy  wyuczeniu zdawania sobie sprawy z różnicy wrażeń płynących z mięśnia napiętego i rozluźnionego. Systematyczne ćwiczenia uczą także nawyku rozluźniania własnych mięśni. Uczenie się relaksu jest podobne do uczenia się jazdy  samochodem  czy pływania.

  Z treningu płyną określone korzyści. Oto niektóre z nich:

przyjemne doznania i poprawa samopoczucia,
wzmocnienie zaufania do siebie ,
zmniejszenie nadciśnienia i poprawa pracy serca,
lepsza praca żołądka i jelit ; działanie profilaktyczne przeciw wrzodom i kłopotom trawiennym,
zmniejszenie nerwowości, rozwój wyobraźni i procesów myślenia.
Trening powinno się odbywać najpierw w pozycji leżącej, po jakimś czasie w pozycji siedzącej, a następnie podczas wykonywania różnych czynności.


Opole58.jpg


          2. Trening autogenny Schultza

Ćwiczenie ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Początkowo ćwiczenia nie powinny być długie (3-5 minut - tylko uczucie ciężaru), później do 10 minut (uczucie ciężaru i ciepła), finalnie 15-25 minut - wszystkie elementy.

Ćwiczenia przeprowadzamy w pokoju przewietrzonym, cichym, z dobrą temperaturą powietrza ( ok. 20 stopni C) tak , aby nie drażniło odczuwanie zimna, gorąca czy duszności. Trzeba rozluźnić kołnierzyk, pasek i inne krępujące ciało części garderoby. Należy położyć się na wygodnym tapczanie, leżaku przykrytym materacem lub na materacu na podłodze. Pod kark podłożyć wałek lub twardą poduszkę .

Trening składa się z 6 elementów, które z siebie wynikają i następują po sobie: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w całym organizmie, uczucie chłodu na czole.

Na zakończenie, należy sugestywnie wyprowadzić się z tego stanu, wstać powoli, odetchnąć kilka razy głęboko, wykonać kilka ruchów gimnastycznych i powrócić do codziennych czynności. 


http://logos.pomorze.pl/terapia/index.htm

.

Offline

#2 2021-10-24 21:41:55

aktor
Użytkownik
Dołączył: 2020-11-13
Liczba postów: 36
WindowsChrome 95.0.4638.54

Odp: JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?

.
Relaksacja - Jak poradzić sobie ze stresem pokazuje Władysław Pitak
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Skuteczne leczenie to nie tylko farmakoterapia.  Stres nie jest wrogiem, ale trzeba umieć sobie z nim radzić. Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego (ponad 40 lat praktyki zawodowej) logopedy i muzykoterapeuty z Koszalina, Władysława Pitaka.


456f526f2e8061ce7ffe5a64635bef38_large.jpg



https://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc
.

Wiadomość dodana po 03 min 33 s:
.
http://www.pitak.mojeforum.net/viewtopic.php?id=55
.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
kolejownik - petanque - nlw - xpolnadx - anihilacja